ev taşıma pratik öneriler

Pratik ev taşıma önerileri

Taşımayı planlıyorsanız bir ay önceden yavaş yavaş evi toplamaya başlamanızı öneriyoruz. Biliyoruz taşınmak çok sık gerçekleştirilen bir tecrübe değildir. Bu nedenle ev taşımanın püf noktalarını sizinle paylaşmak istedik.

Taşınmaya karar verdiğiniz zaman yapmanız gereken ilk iş yeni eve gidecek eşyaları belirlemek olmalı.

Uzun zaman boyunca hiç kullanmadığınız eşyaları atın, satın veya bağışlayın.

1- Eşya Listesi Hazırlayın

Gereksiz eşyalardan kurtulduktan sonra kalan eşyalar için bir eşya listesi hazırlayın. Örnek eşya listeyi linkini videonun açıklama kısmına paylaşıyorum çıktı alıp kullanabilirsiniz.

Eşya listesi hazırlamak çok önemli, bu adımı atlamayın. Taşınanın henüz başında çıkabilecek bir çok sorunu bu eşya listesi önleyecektir.

Nakliyat firmasından fiyat teklifi alırken bu eşya listesinin resmini çekip paylaşarak en doğru fiyat tekliflerini alabilirsiniz.

Ayrıca taşınma sonrası tüm eşyaların yeni eve gelip gelmediğini bu eşya listesi ile kolayca tespit edebilirsiniz.

2- Taşınma Planı Hazırlama

İşe planlamayla başlayın.

Hangi gün taşınacağınızı o güne kadar adım adım ne yapacağınızı taşınma planına yazın.

Taşınma planı size işinizin boyutu hakkında net bilgiler verecek ve taşıma güne kadar her iç adım adım planlanıp yapıldığı için rahat bir hazırlık süreci geçireceksiniz.

3- Nakliyat Firması İle Bilgi Paylaşımı

Nakliyat firması ile olabildiğince detaylı bilgi paylaşın. Eşya resimlerini, bina girişi, kullanılacak asansörü, sokak resimlerini ve paketlediğiniz eşyaların resimlerini böylece nakliyat firması neyi nasıl taşıyacağı hakkında yeterli bilgiye sahip olur.

Şu bilgileri paylaşmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

– Eşya resimlerini çekip nakliyat firmayla paylaşın.

– Evinizin oda sayısı nedir? Doğru olarak paylaşın.

– Nereden nereye taşınacak adresler nelerdir?

– Paketleme işini kim yapacak, hangi eşyalar paketli?

– Evler kaçıncı katta?

– Bina asansörü veya yük asansörü kullanılabiliyor mu?

– Bina girişi ile kamyon park alanı arası mesafe nedir?

Bu bilgilerden biri yanlış paylaşılırsa işin niteliği değiştiği için nakliyat firması ilave ücret talebinde bulunacaktır.

4- Bilgi Paylaşımını Yazılı Olarak Yapmaya Özen Gösterin

Ev taşımanın püf noktası burası. Nakliyat firması ile görüştünüz her şartta anlaştınız. Şimdi anlaştığınız şartları hepsini yazıp nakliyat firması ile paylaşın.

– Anlaştığınız nakliyat fiyatını

– Taşınma tarihi ve saatini

– Eşyanın nereden, nereye taşınacağı

– Evlerin kaçıncı katta olduğu

– Kamyon park alanı ile ev girişi mesafesi

– Eşyanın asansörle mi merdivenden mi çıkarılıp indirileceği gibi

Tüm detayları yazıp nakliyat firması ile paylaşın. SMS, whatsapp veya e-posta herhangi biri olabilir. Böylece yanlış anlaşmaları önlemiş ve anlaştığınız her detayı yazılı hale getirmiş olursunuz. Bu size rahat bir taşınma deneğimi sağlayacak en önemli adımdır.

Görüşme sürecinde yanlış anlaşılmalar bu yazışmlarla kolayca giderilebilir.

Daha fazla bilgi için: Evden Eve Nakliyat Nasıl Yönetilmeli ve Nelere Dikkat Etmeli (Örnek Çalışma)

Yukarıdaki yazıyı incelemenizi öneriyorum. Bir taşınma nasıl karşılıklı yazışarak çok iyi yönetilir bunu iyi bir şekilde ortaya koyuyor. Sizde bu örnekte olduğu gibi anlaşma sürecini yazılı sürdürebilirsiniz. Böylece iyi bir nakliyat sözleşmesine sahip olmuş olursunuz. Ben artık sözleşme imzalayın demiyoru. Anlaştıklarınız yazılı hale getirin en iyi sözleşme budur.

5- Araştırın

Artık taşınma gününü beklemeye başlayabilirsiniz. Ama bu zamanı boş geçirmeyin. Taşınma konusunda biraz bilgi sahibi olmak için araştırın.

Eğer bazı eşyaları siz paketleyecekseniz nasıl paketlemeniz gerektiği ile ilgili araştırma yapın.

Paketlemesini firmanın yapmadığı kolilerde yırtık, çökme gibi bir belirti yoksa içindeki eşyaların hasar görmesi durumunda sorumluluk almayacaktır. Doğru paketlemeye özen gösterin.

Değerli evrak ve eşyalarınızı diğer eşyalarla birlikte paketlemeyin. Kaybolması durumunda sorumluluk sizde olacaktır.

Antika veya kıymetli eşyalar taşınacaksa firmadan bu eşyaların taşınması için sigorta isteyin. Bu eşyaların bir listesini firma ile karşılıklı paylaşıp imzalayın.

Evden eve nakliyat sigortası olarak anlatılan sigortanın sadece kamyonun kaza yapması durumunda tüm eşyanızın kaybını sigortaladığını bilin. Kırık ve çizikleri kapsamaz.

Aklınızdaki sorula için araştırın. Cevap bulamadığınız sorularınız için istanbul nakliyat’tan destek alabilirsiniz. İster arayın veya bir e-posta gönderin.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir